Copyright 2018

Aktualności

O Nas

Pracownicy

Galeria

Kontakt


Deklaracja dostępności

Aktualności

Aktualności

24 września 2018

Senior Ratownikiem

W dniu 20 września  2018 roku Seniorzy z Gminy Gierałtowice  po raz pierwszy gościli Panią Monikę Piątczak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Pana Marka Pazik z Rejonowego Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca, który są  wieloletnimi ratownikami  medycznymi. Spotkanie dotyczyło tematyki ratowania życia i zdrowia. Ratownicy  przede wszystkim pokazali Seniorom jak należy w prawidłowy i skuteczny sposób wzywać Pogotowie Ratunkowe. Udzielili również informacji i cennych wskazówek dotyczących łańcuszka życia tj, oceny i zabezpieczenia miejsca zdarzenia, oceny stanu poszkodowanego a także udzielenia pomocy osobie poszkodowanej.  Ponadto wskazali kilka cennych informacji, m.in.: jak poradzić sobie z osobą u której wystąpi padaczka, zawał serca, wstrząs czy udar.

 

Nasi goście  szczególną uwagę zwrócił na wizyty kontrolne Seniorów u lekarzy. Prosili naszych seniorów aby nie bali się tych wizyt i aby nie lekceważyli zaleceń i decyzji lekarzy, do których chodzą. Podczas spotkania był również czas na pytania Seniorów do Ratowników  Medycznych. Żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi.

 

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gierałtowicach Pani Agnieszka Kałuża wręczyła wszystkim uczestnikom „Gierałtowicką Kopertę Życia” oraz omówiła w jaki sposób wypełnić kartę oraz w którym miejscu powinna ona być przechowywana.

 

Po zakończonym spotkaniu   Kierownik OPS Gierałtowice wręczyła gościom niewielkie upominki i podziękowała za wkład i zaangażowane w spotkanie tym bardziej, że przeprowadzili szkolenie jako wolontariusze .

 

Po tym  wykładzie wiemy na pewno, że: „(…) liczy się każde życie – każda najmniejsza szansa uratowania życia.” – Agnieszka Kałuża „Zdążyć przed Panem Bogiem”.