Copyright 2018
Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach ogłasza nabór wniosków do udziału w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 (pobyt dzienny i całodobowy ) od dnia 28 lutego 2025r. r. do 7 marca 2025r.
Zgłoszenia można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gierałtowicach ul. Powstańców Śl. 1, 44-186 Gierałtowice pok. 8
Informujemy, że złożenie zgłoszenia nie jest równoznaczne z otrzymaniem wnioskowanej pomocy a przyjęte zgłoszenia będą realizowane po zawarciu umowy ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Zakwalifikowanie do Programu będzie poprzedzone wizytą pracownika socjalnego, w celu potwierdzenia wspólnego zamieszkiwania uczestnika Programu z osobą z niepełnosprawnością oraz oceny potrzeby przydzielenia pomocy w pierwszej kolejności.
Środki na realizację Programu pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, pochodzić będą ze środków Funduszu Solidarnościowego w wysokości: 79 700,00 zł
Całkowita wartość: 81 294,00 zł
Realizatorem zadania w imieniu Gminy Gierałtowice jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Gierałtowicach
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
2) osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniami traktowanymi na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą.
Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.
Gmina Gierałtowice przyznaje usługi opieki wytchnieniowej w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością, członków ich rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, mieszkających na terenie gminy Gierałtowice.
Przyznając usługę opieki wytchnieniowej gmina bierze przede wszystkim pod uwagę osoby które zgłaszały się w 2024r celem wykonania przez tut. Ośrodek zapotrzebowania na realizację w/w Programu. W pozostałych przypadkach gmina będzie brać pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu.
Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia, placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 będzie realizowany w dwóch formach:
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 poz. 1283 z późn. zm.), inne usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych (dotyczy m.in. Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych).
Limit godzin dotyczy godzin usług opieki wytchnieniowej świadczonych w ramach wszystkich programów Ministra w zakresie usług opieki wytchnieniowej.
Osoba z niepełnosprawnością lub członek rodziny/opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością ma możliwość samodzielnego wyboru osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone przez rodzinę. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
Kwalifikacje osób świadczących usługi opieki wytchnieniowej:
1. osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, lub za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym, lub;
2. osoby posiadające, co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu lub;
3. zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu;
W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednia opiekę nad dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, w odniesieniu do osób, które maja świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, wymagane jest także spełnienie warunków określonych w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, tj.:
1) zaświadczenie o niekaralności;
2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
3) pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Zainteresowanych mieszkańców Gierałtowic zapraszamy do kontaktu w sprawie uzyskania informacji o Programie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gierałtowicach przy ul. Powstańców Śl. 1 w pokoju nr 8 (I piętro) lub pod nr tel.: 32 301 15 27
Szczegółowe informacje o Programie znajdują się:
https://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/fundusz-solidarnosciowy/edycja-2025-1